- Sveriges största klassrum
- Skolprogram – Barn och böcker
Barn och böcker
Den 7 maj är Barn och böcker tillbaka – en dag som uppmuntrar till läslust och språkutveckling hos barn. Dagen vill även locka barn att läsa barnboksförfattare från andra delar av världen än den västerländska.
-
Under dagen finns både öppna och bokningsbara aktiviteter att del av för er som deltagit i tävlingen ”En bok i världen”. Börja besöket med den öppna invigningen och prisutdelningen som varvas med körsång på Sollidenscenen kl 10.40!
I Bragehallen kan ni mellan kl 11.15–15.00 titta på utställningen av de vinnande bidragen från tävlingen och pyssla. Nedan finns en mängd spännande bokningsbara aktiviteter och i kalendariet ser ni vad mer som händer på Skansen under dagen.
Barn och böcker är ett samarbete mellan Stockholms stads utbildningsförvaltning, Stockholms stadsbibliotek, Stiftelsen Skansen och Litteraturpriset till Astrid Lindgrens memorial Award (ALMA).
Information
Tid: 7 maj kl. 10.00-14.00
Programmet vänder sig till: Skolklasser i årskurs FK- åk 9 samt anpassad grundskola i Stockholms stad som deltagit i tävlingen ”En bok i världen”
Pris: Gratis för alla som deltagit i tävlingen, deltagarbevis krävs
Anmälan: Behövs ej, alla som deltagit i tävlingen är välkomna till Skansen denna dag. Till vissa aktiviteter krävs bokning, se information och länk till bokningsformulär nedan.
-
-
Bokningsbara aktiviteter
Ellen och Maria – om att landa i livet
Berättande i Ordenshuset
Skansens berättare fängslar med spännande berättelser.Detaljer:
Samling: Huvudentrén vid bokning 09:30, övriga tider Ordenshuset
Tider: 09:30, 12:00, 13:00
Längd: 30 minuter
ÅK: F-6 samt anpassad grundskola
Antal: 2 klasser/tillfälleFlytta hit, dit eller hem?
Kulturhistorisk vandring, Back Mats stuga
Att flytta för att jobba, till Fäbodarna, kanske till storstaden Stockholm eller till och med över Atlanten? Långa resor och spännande äventyr!Detaljer:
Samling: Huvudentrén vid bokning 09:30, övriga tider Moragården
Tider: 09:30, 11:30, 12:30 & 13:30
Längd: 40 minuter
ÅK: F-9 samt anpassad grundskola
Antal: Upp till 30 pers. inkl. lärare
Övrig info: Lokalen är inte tillgänglighetsanpassadHemåt genom staden
Kulturhistorisk vandring, Boktryckarbostaden
Vi går hem genom staden, det är 1840-tal och mycket nytt som händer.Detaljer:
Samling: Huvudentrén vid bokning 09:30, övriga tider Hyttorget (mellan restaurang Stora Gungan och krukmakeriet)
Tider: 09:30, 11:30, 12:30 & 13:30
Längd: 40 minuter
ÅK: F-9 samt anpassad grundskola
Antal: Upp till 30 pers. inkl. lärare
Övrig info: Lokalen är inte tillgänglighetsanpassad.Landa – berättelser bland nordiska djur
Zoologisk visning
Följ med på en promenad i djurparken där vi landar vid några av Nordens djur, som uggla, järv, björn, lodjur eller älg. Vid varje stopp berättar vi kort om djuret och dess liv i skogen.Detaljer:
Samling: Huvudentrén vid bokning 09:30, övriga tider vid tornet Bredablick
Tider: 09:30, 12:00, 13:00
Längd: 30 minuter
ÅK: F-9 samt anpassad grundskola
Antal: 1 klass/pass (09:30 och 12:00 finns tre pass vardera och 13:00 finns 2 pass.)Landa – berättelser bland Östersjöns miljöer
Zoologisk visning, Baltic Sea Science Center
Följ med och upptäck Östersjöns arter och miljöer på Baltic Sea Science Center! Vi utforskar livet under ytan tillsammans.Detaljer:
Samling: Huvudentrén vid bokning 09:30 och 10:00, övriga tider Baltic Sea Science Center
Tider: 9.30, 10.00, 12:00, 13.00
Längd: 30 minuter
ÅK: F-9 samt anpassad grundskola
Antal: 1 klass/passStockholms stadsbiblioteks högläsning och TAKK-sagostunder
Välkomna på högläsning och ta del av litteratur! Vi erbjuder också högläsning kompletterat med TAKK (tecken som alternativ och kompletterad kommunikation) kl.11.45 och 13.15. Efter högläsningen kan ni passa på att titta på utställningen av de vinnande bidragen och pyssla.Detaljer:
Samling: Bragehallen, bakom tornet Bredablick
Tider: 11.45 (TAKK), 12.15, 12.45, 13.15 (TAKK), 13.45, 14:15.
Längd 10-15 minuter
ÅK: F-4 samt anpassad grundskola på alla utom kl. 13:45 som passar åk. 4-9 samt anpassad grundskola
Antal: 1 klass/pass