Vi använder kakor (cookies) för att förbättra, mäta och analysera användningen av webbplatsen samt för besöksstatistik och marknadsföring.

Vegas på Skansen: The High Society & Blåsarsymfonikerna

Med tidlösa klassiker i svängigt storbandsformat bjuder stjärnartisterna Rennie Mirro, Karl Dyall och Joachim Bergström i trion The High Society tillsammans med Blåsarsymfonikerna på underhållning i världsklass, på Sollidenscenen den 5 september 2026!

  • Att gå på Vegas-konsert i det gröna i slutet av sommaren har för många stockholmare – och tillresta – länge varit en kär tradition. 2026 får den älskade showen ny kostym när den intar anrika Sollidenscenen på Skansen. Med smoking, lackskor och en orkester i högform utlovas hits, magi och ett ös utan motstycke i Frank Sinatras, Dean Martins och Sammy Davis Jr’s anda. Loa Falkman, Isabella Lundgren och Joanné Nugas gästar dessutom scenen under kvällen.

    Välkommen till Vegas på Skansen med The High Society & Blåsarsymfonikerna!

    Medverkande

    Rennie Mirro, Karl Dyall och Joachim Bergström

    The High Society Band

    Blåsarsymfonikerna

    Gäster: Joanné Nugas, Loa Falkman, Isabella Lundgren

    Dirigent: Calle Rasmusson

  • Praktisk information

    Biljetter: Köps via nortic.se

    • Entré till Skansen ingår i biljetten
    • Ingen åldersgräns
    • På konserten gäller biljett med specifikt platsnummer. Ta med din biljett till konserten, denna behövs både för att släppas in på området och för att se vilken plats du har.

    Datum: 5 september 2026

    Tid: Insläpp 14.00, konsertstart 15.00

    Längd: 90 min

    Plats: Sollidenscenen

    Konserten är utomhus med himlen som tak. Det är tillåtet att ta med paraply in på konserten men under pågående konsert är det dock inte tillåtet att ha uppfällt paraply, så ta med kläder efter väder.

    Toaletter och försäljning av mat och dryck finns precis utanför konsertområdet.

Hitta till Sollidenscenen