Vi använder kakor (cookies) för att förbättra, mäta och analysera användningen av webbplatsen samt för besöksstatistik och marknadsföring.

Dansa med Dansmuseet: Kpop

Låt dig ryckas med i dansens virvlar när Dansmuseet gästar Skansen! Kom till Bollnästorgets dansbana för att dansa Kpop tillsammans Kpop Nonstop.

  • Mellan maj och september 2026 kommer Dansmuseet till Skansen och bjuder in till att testa olika dansstilar under ledning av kunniga pedagoger. Varje datum erbjuds danstillfällen både för familjens yngsta medlemmar och för danssugna vuxna.

    Varje tillfälle hålls på Bollnästorgets dansbana under ca 30 minuter. Inga förkunskaper krävs – bara nyfikenhet och dansglädje!

    Dagens program

    Kl 12.00 och 13.00 – Nyfiken på Kpop?

    Kom och prova på att dansa till dina favoritlåtar! Med enkla och roliga rörelser dansar vi med glädje och kreativitet. Kpop är populärkultur från Sydkorea som kombinerar musik, dans, stil och starka visuella uttryck. Passar från 4 år

    Kl 15.00 – Familjeworkshop – Dans för alla!

    Är du nyfiken på Kpop-dans? Vi dansar med den glädje och karaktär som gör Kpop så speciellt. Dansstilen är rolig, utmanande och full av kreativitet. Kpop är populärkultur från Sydkorea som kombinerar musik, dans, stil och starka visuella uttryck. Även danssugna vuxna är välkomna.

  • Om Dansmuseet

    Dansmuseet är ett världsunikt museum för dans och rörelse, grundat i Stockholm av Rolf de Maré år 1953. I museets verksamhet ingår utställningar, föreställningar, musikupplevelser och workshops.

    Dansmuseet har tillfälligt stängt för att flytta till Hagalund i Solna. Museet genomgår samtidigt en förnyelseprocess och riktar in sig på att bli ett kulturellt besöksmål för barnfamiljer. Det nya Dansmuseet beräknas öppna 2028/2029. Innan dess kan du besöka Dansmuseet Lab – en ny mötesplats i Hagalund där framtidens Dansmuseum kommer att ta form. Dansmuseet Lab öppnar efter sommaren 2026.

    Datum när Dansmuseet gästar Skansen

    Västafrikansk dans: 13-14/6

    Balett: 30-31/5, 5/9

    Hela världen dansar: 6/6, 30/8

    Breaking: 7/6, 22-23/6

    Hiphop: 19-20/9

Dag Tid
16 maj 2026 12.00-12.30, 13.00-13.30, 15.00-15.30
17 maj 2026 12.00-12.30, 13.00-13.30, 15.00-15.30
Visa mer