Vi använder kakor (cookies) för att förbättra, mäta och analysera användningen av webbplatsen samt för besöksstatistik och marknadsföring.

Workshop i täljning

Vad kan man skapa av trä med kniv och yxa som verktyg? Välkommen att prova täljning tillsammans med Skansens slöjdare och snickare.

  • Praktisk information

    Tid: 10.30. 11.30 13.30, 14.30 och 15.30

    Plats: Utanför Snickerifabriken

    Aktiviteten ingår i din entrébiljett eller årskort

  • Täljning är ett av mänsklighetens äldsta hantverk och har använts i alla tider för att forma föremål för vardagens behov. Kunskapen att arbeta med kniv och trä var länge självklar och lärdes ofta in tidigt, eftersom redskap, husgeråd och andra bruksföremål behövde tillverkas, lagas och anpassas för hand.

    Under passet får du en introduktion till täljning och lär dig grunderna i att arbeta med täljkniv och liten täljyxa. Med handledning provar du hur träet formas steg för steg och hur verktygen används på ett säkert sätt. Aktiviteten passar både vuxna och barn från cirka 10 år i vuxens sällskap och kräver inga förkunskaper.

    Täljningen sker som drop in under hela dagen. Du får en kort introduktion när du kommer och kan därefter fortsätta arbeta med handledning i din egen takt. Ingen föranmälan behövs, men antalet platser är begränsat. Om det tillfälligt är fullt går det bra att titta på en stund och slå sig ner när en plats blir ledig. Fokus ligger på att få prova själv och känna hur träet formas med handens arbete, i ett hantverk som under lång tid varit en självklar del av vardag och arbete. Aktiviteten äger rum på Industriplan, utanför Skansens snickerifabrik.

Dag Tid
12 september 2026 10:30 - 12:30
12 september 2026 13:30 - 16:30
13 september 2026 10:30 - 12:30
13 september 2026 13:30 - 16:30
Visa mer